راهنمای خرید لنز دوربین

عمومی سپتامبر 28, 2019 سپتامبر 28, 2019


یکی از مهم ترین نکاتی که برای خرید دوربین و لنز آن باید مورد توجه قرار بگیرد توجه به نوع لنز می باشد. هر لنز متناسب با کارایی و فاصله کانونی مشخصی که دارد متفاوت بوده و کاربرد های گوناگونی را ارائه می کند. در این مقاله قصد داریم تا انواع لنز دوربین و همچنین نکات مهمی را که در خرید لنز دوربین باید مورد توجه قرار دهید را بررسی کنیم.

فاصله ی کانونی بر حسب میلی متر بر روی لنز نوشته شده است بالا بودن این عدد از امکان زوم بالای آن لنز خبر می دهد. امکان زوم بالا به کاربر کمک می کند تا امکان عکاسی از سوژه هایی که در فاصله های دور تر هم قرار دارند وجود داشته باشد.  در ادامه به بررسی انواع لنز دوربین و نکات مهم در خرید لنز دوربین را بررسی می کنیم. به منظور آشنایی با انواع لنز دوربین در با تعمیر دوربین سونی همراه باشید را تا انتها مطالعه نمایید.

انواع لنز دوربین

در این بخش انواع لنز دوربین را بررسی می کنیم . توجه داشته باشید هر لنز کاربرد جداگانه ای داشته و برای سبک خاصی از عکاسی مورد استفاده قرار می گیرد.

لنزهای Ultra Wide

فاصلۀ کانونی لنزهای اولتر اواید معمولاً کمتر از 24 میلی‌متر است که این لنز ها به دلیل فاصله ی کانونی که برای آن ها تعریف شده است در عکاسی معماری ، عکاسی داخلی و منظره مورد استفاده قرار می گیرند. در صورتی که شما نیز برای عکاسی معماری و سایر سبک های عکاسی که پیش تر به آن ها اشاره کردیم قصد خرید لنز دوربین را دارید می توانید از این نوع لنز برای  عکاسی معماری استفاده کنید.

لنزهای Wide Angle

فاصله کانونی این لنز ها  بین 24 و 35 میلی متر می باشد، این لنز ها به عنوان واید انگل شناخته و معرفی می شوند. لنز های واید انگل در دو مدل پرایم ( فاصله کانونی ثابت) زوم ( فاصله کانونی متغییر) تولید شده و به فروش می رسند.  لنز های پرایم به دلیل فیکس بودن معمولا کیفیت بالایی داشته و  مورد استفاده ی عکاسان حرفه ای قرار می گیرند. این نوع لنز برای کاربری های عمومی مناسب است.

لنزهای استاندارد

فاصله کانونی بین 35 تا 70 میلی ‌متر برای تولید لنز های استاندارد در نظر گرفته شده است. لنز های استاندار برای انواع مختلف سبک های عکاسی مورد استفاده قرار گرفته و زاویه دید در آن متناسب با چشم انسان است. با استفاده از این لنز های استاندارد امکان عکاسی مطابق با همان زاویه ی دید چشم انسان وجود دارد.

لنزهای تله‌فوتو

فاصله کانونی بیش از 70 میلی‌متر برای لنزهای تله فوتو در نظر گرفته شده و با توجه به این فاصله کانونی امکان زوم بر روی سوژه های دور هم برای کاربر وجود دارد.  با این نوع لنز می توانید تا جایی که امکان زوم برای لنز وجود داشته باشد زوم کرده و از سوژه ها در فاصله های دور هم عکاسی کنید. این لنز ها معمولا در عکاسی پرتره و یا عکاسی از حیوانات مورد استفاده قرار می گیرند.

لنز سوپر زوم

لنزهای سوپر زوم فاصله کانونی لنز های واید تا تله‌فوتو رو پشتیبانی می کنند . با استفاده از این نوع لنز دیگر نیازی به خرید لنز هایی با فاصله کانونی های متفاوت ندارید و به سادگی می توانید با همین لنز عکاسی مورد نظر خود را انجام دهید. البته در خصوص این لنز ها باید توجه داشته باشید که به دلیل فاصله کانونی های متغییری کمه در این لنز ها وجود دارد کیفیت عکس های ثبت شده با آن ها تا حد قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

لنز ماکرو

لنز های ماکرو در گروه لنز های تخصصی قرار می گیرند و برای عکاسی از سوژه های کوچک و ریز مثل حشرات و …  و همچنین به قصد بزرگنمایی آن ها مورد استفاده قرار می گیرند. از ویژگی های لنز های ماکرو می توانیم  به قابلیت فوکوس بر روی سوژه ها در  فاصله ی خیلی نزدیک اشاره کنیم. فاصلۀ کانونی لنزهای ماکرو از 40 تا 200 میلی ‌متر متفاوت بوده و این لنز ها عکس هایی با شفافیت بالا و عمق میدان بسیار کمتر از لنزهای دیگر را به عکاسان ارائه می کنند .

نکات مهم در خرید لنز دوربین

مانت

مانت یا دهانه ی لنز برای انواع دوربین متفاوت بوده و توجه به آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است . دهانه یا مانت‌ های معروفی که برای دوربین ‌های مختلف استفاده می شوند شامل  Nikon F-mount، Canon EF یا EF-S، Nikon 1، Sony E، Samsung NX و یا Pentax Q می باشند. با توجه به متفاوت بودن مانت ها لازم است پیش از خرید لنز دوربین به ابعاد مانت نیز توجه داشته باشید.

فرمت

لنز دوربین مورد نظر شما لازم است با ابعاد حسگر دوربین تناسب داشته باشد. در صورتی که فرمت عکس دوربین با لنز هماهنگ نباشد تصویر آن از حسگر فول فریم (35 میلی‌متری) کوچکتر شده و در نتیجه اطراف عکس‌ شما تیره و سیاه می شود . تطابق میان لنز و دروبین از مهم ترین نکاتی است که به هنگام خرید لنز دوربین باید به آن توجه داشته باشید.

فاصله کانونی

همان طور که پیش تر اشاره کردیم فاصله ی کانونی لازم است متناسب با سبک عکاسی کاربر تعیین شود. برای انتخاب لنز دوربین با فاصله کانونی مناسب بهتر است در قدم اول سبک عکاسی خود را انتخاب نمایید.

برند

هماهنگی برند دوربین با لنز از دیگر نکاتی است که به هنگام خرید لنز دوربین لازم است به آن توجه کنید. عدم هماهنگی برند لنز دوربین با دوربین سبب می شود تا  امکان کار با دوربین و نصب لنز بر روی آن وجود نداشته باشد.

 

466 بازدید کل ، 1 امروز

  

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر